League Sponsor

Click logo to go to their website

Wrexham and District Bowling League 2024

 

 

Affiliated to WCGBA

 

 

 

 Secretary 

  Assistant Secretary  

 Competition Secretary 

        

 

 Chairman   

 Assistant Chairman 

 President 

 Treasurer 

 Fixture Secretary/Web Site 

 Irving Price 

  David Broderick   

 Kevin Stevenson

  Derek Unwin 

 Christine Nevitt

 John Lloyd 

 John Davies 

 Malcolm Parry

 

  

 

 

2018

 

 

BURTON CUP

 

The Prestigious Burton Cup was  played for at Brymbo on Sunday 30th September, it was won by Andrew Armstrong (Cunliffe) who beat Dave (rocky) Jones in the final 21 18

 

 

LEAGUE WINNERS and Merits

 

Premier Division Cunliffe A  runners up Esclusham A 

 

Premier Merit Winner  Dave (rocky) Jones (Esclusham A)

 

Runner -Up   Martin Jones (Cunliffe A)

 

Merit Knock Out Winner  Dave (rocky) Jones (Esclusham  beat Kevin Nicholas (Gresford Colliery) 21 18  @ Garden Village

 

 

Division One Cunliffe B   runners-up Johnstown A

 

Division One Merit Winner Tony Roberts (Ponciau Park)

 

Runner -Up  Dave Morris (Garden Village A)

 

Merit Knock Out Winner Andy Riley (Johnstown)  beat Tony Roberts (Ponciau) 21 20   @ Bersham

 

 

 

Division Two Bradley  runners-up Plaskynaston

 

Division Two Merit Winner   Gary Davies (Bradley)

 

Runner -Up   Ian Roberts (Bradley)

 

Merit Knock Out Winner  Barry Roberts (Farndon)  beat Mark Philips 21 5  @ Esclusham

 

 

 

Division Three Bersham A  runners-up Chirk B

 

Division Three Merit Winner  Jack Evans  (Brymbo B)

 

Runner -Up  Alex Wynne (Bersham A)

 

Merit Knock Out Winner Tony Partington (Brymbo) beat Kerry Rowlands (Chirk) 21 19  @ Johnstown

 

 

 

 

 

 

 Congratulations to :

 

Cunliffe A who have won the Premier Division for the first time

 

Cunliffe B who won the Division One League

 

Bradley who have won the Division Two League

 

Bersham A who have won the Division Three League

 

Gresford Colliery A, Esclusham B, & Ruabon on winning their respective pairs Leagues

 

Esclusham A who beat Gresford Colliery A in the final of The Cyril Adams County Cup

 

Llay A who beat Garden Village A in The Final of The W.G. Roberts cup of which was played at Esclusham

 

Llay A  who beat Esclusham B  in the Premier division Cup Final

 

Cunliffe B who beat Llay B in the division One Cup Final

 

Bradley who beat Llay C in the division Two Cup Final

 

Llay D  who beat Bersham A in the division Three Cup Final