Southport L.V. League 2024

  

 

Vice-Chairman Chairman President Secretary Treasurer
John Hughes Chris Harding Mike Milne Gary Burgess Mark Eustace
    Hesketh Arms

secretaryLVbowlsleague

@hotmail.com

treasurerLVbowlsleague

@hotmail.com 


 

Important Dates:

 

Latest information:

 

Wed 28th Feb
Lancashire Senior Merit 2024
Qualifying rounds will be held at the following clubs. Practice will be held at 10am and matches start at 10.30am. Entry Fee is £10. Entries to be in to Graham Royles by 2nd April 2024. Entry fees to be paid 7 days before the date. 1 in 4 to qualify.
13 April – Golborne Parkside BC – WA3 3HG
14 April – Monk Sports – WA1 4NF
20 April – Rivington BC – BL6 7SE
21 April – Padgate BC – WA1 4HU
27 April – Atherton Botanic Gardens – M46 9AE
28 April – Platts Lane BC – WN2 3RA
4 May – Hesketh Arms BC – PR9 7NA
11 May – Leigh BC – WN7 2HA
12 May – Edgeworth BC – BL7 0AP
19 May – FINAL – Grappenhall Ex-Servicemens Club, WA4 2QG
To enter contact Graham Royles (07488 266 477) or by email grahamroyles195@btinternet.com. payment can be made by bank transfer to A/C Name: L.C.C.G.B.A., Sort Code: 30-19-56, A/C Number: 00809434 (Quote name in reference field) or by cheque payable to L.C.C.G.B.A. and posted to Mr J.K. Andrews, 64 Shrewsbury Road, Bolton, BL1 4NN.
 
Lancashire Vets Merit 2024
The Vets Merit for 2024 will be held at the Bay Horse, Adlington (PR6 9ER) on Saturday 29 June 2024. Practice will be at 10am with the start time being 10.30am. Entry fee will be £10. All entrants must have been 60 year old or older on 1st January 2024.
Book your place by calling Graham Royles (07488 266 477) or by email grahamroyles195@btinternet.com. Payment can be made by bank transfer to A/C Name: L.C.C.G.B.A., Sort Code: 30-19-56, A/C Number: 00809434 (Quote name in reference field) or by cheque payable to L.C.C.G.B.A. and posted to Mr J.K. Andrews, 64 Shrewsbury Road, Bolton, BL1 4NN.
The finalists will qualify for the Jack & Jean Isherwood Trophy at Prees on Wednesday 3 July 2024.
 
 
Thu 22nd Feb

Southport LV Bowls League

2024 Friendly Fixtures

 

Date

Day

Home Team

V

Away Team

23/04/24

Tuesday

Scarisbrick NSC 'A'

V

Zetland Hotel 'A'

01/05/24

Wednesday

Zetland Hotel 'A'

V

Scarisbrick NSC 'A'

07/05/24

Tuesday

VPBC Raiders

V

Hesketh Falcons

21/05/24

Tuesday

Hesketh Falcons

V

VPBC Raiders

28/05/24

Tuesday

Zetland Hotel 'B'

V

London Lions

04/06/24

Tuesday

London Lions

V

Zetland Hotel 'B'

11/06/24

Tuesday

Hesketh Eagles

V

Scarisbrick NSC'B'

18/06/24

Tuesday

Scarisbrick NSC'B'

V

Hesketh Eagles

25/06/24

Tuesday

Zetland Hotel 'D'

V

Victoria Park Mohawks

03/07/24

Wednesday

Victoria Park Mohawks

V

Zetland Hotel 'D'

09/07/24

Tuesday

Scarisbrick BC 'A'

V

Fleetwood Hesketh 'B'

23/07/24

Tuesday

Fleetwood Hesketh 'B'

V

Scarisbrick BC 'A'

30/07/24

Tuesday

London Tigers

V

Scarisbrick BC 'B'

06/08/24

Tuesday

Scarisbrick BC 'B'

V

London Tigers

13/08/24

Tuesday 6.30pm

Crossens

V

Tarleton

27/08/24

Tuesday

Tarleton

V

Crossens

03/09/24

Tuesday

Sandbrook

V

Fleetwood Hesketh 'A'

10/09/24

Tuesday

Fleetwood Hesketh 'A'

V

Sandbrook

 

 

 

 

 

Mon 29th Jan

 

Southport Champion of Champions 2024

This competition is being held at Fleetwood Hesketh

on Saturday 20th April, 10am start.

 This event is a 32 singles “invitational” competition, that puts together some of the best performing Southport bowlers from last season and some previous winners.

 Come along to support your club mates and friends.

Enjoy the bowls, banter and refreshments at Fleetwood Hesketh.

Trophies kindly donated by John Hughes.

 

Confirmed participants so far -

 

Tim Hodge (Defending Champion)

 

David Pritchard (2023 Runner-Up)

 

Arthur Adams (Vets Division 2 Merit Winner)

 

Derek Leigh (Vets Division 3 Merit Winner)

 

Neil Noren (LV Premier Division Merit Winner)

 

Ian Valentine (LV First Division Merit Winner)

 

Steve McManus (Parks Premier Division Merit Winner)

 

Ian Goulding (Parks Division 1 Merit Winner)

 

Alec Rimmer (Parks Division 2 Merit Winner)

 

Kath Watkinson (Ladies Afternoon Division 2 Merit Winner)

 

Joan Bullen (Ladies Evening Merit Winner)

 

Hilary Baldwin (Ladies Friday Afternoon Merit Winner)

 

Neil Rigden (Federation Team Merit Winner)

 

Roy Webster (Federation President's Day Winner|)

 

Sharon Rigden (Ladies Inter-Town Team Merit Winner)

 

Sue Davies (LV Handicap Pairs Winner)

 

Jim Abram (LV Handicap Pairs Winner)

 

Paul Crummey (LV Individuals Winner)

 

Kerrin Adams ( LV Pairs Winner)

 

Alistair Adams ( LV Pairs Winner)

 

Billy Roddan (LV Presidents Day Winner)

 

David Gordon (Southport Saturday Winter League Merit)

 

Matthew Greenwood (Southport Winter League Top16 Winner)

 

Chris Willan (2023 Alan Burgess Memorial Winner)

 

Ellen Crawshaw (Host Club Ladies Champion)

 

Peter Wilson (London Sphynx)

 

Fergal Wright (Previous Champion of Champions)

 

Chris Porter (Previous Champion of Champions)